ana sayfa makaleler dosyalar sistem iletişim
 

TERCİHTE BİLİNMESİ GEREKENLER

YÜKSEKÖĞRETİME GEÇİŞTE TERCİH SİSTEMİ İLE İLGİLİ BİLMEK ZORUNDA OLDUĞUNUZ HUSUSLAR

ÖSYS’de tercihlerle ilgili aşağıdaki bilgileri ve açıklamaları okumanızda yarar vardır. Bu açıklamalar tercihlerinizin doğruluğu, tutarlılığı ve geçerliliği açısından önem arzetmektedir.

ÖSYM kılavuzunda yükseköğretim programları 3 tablo halinde siz adayların bilgisine sunulur.

Tablo 3A: Meslek liseli adaysanız alanınızla ilgili programlara sınavsız, değilseniz YGS puan türlerine göre alan dışı yerleştirme puanı ile tercih edebileceğiniz 2 yıllık mesleki önlisans programlarının yer aldığı tabloyu ifade eder

Tablo 3B: Sınava giren ve YGS puan türlerinde 140 barajını geçen bütün adayların tercih edebilecekleri 2 yıllık programların yer aldığı tablodur. Bu programlara sınavsız geçiş yapılamaz.

Tablo 4: Lisans programlarının yer aldığı tablodur. Sınava giren ve gerek YGS, gerekse LYS puan türlerinden 180 baraj puanını geçen adaylar bu tablodaki barajı geçtiği puan türü ile öğrenci alan programlardan seçim yapabileceklerdir. (Açıköğretim programları için baraj 140’tır.) Seçim hakkı barajı geçilen puan türü ile sınırlıdır.

Tercihlerinizin tamamını tek tablodan yapabileceğiniz gibi, pozisyonunuz uygunsa bütün tablolardan da tercih listenizi oluşturabilirsiniz.

Tablo 3A’da yer alan bazı meslek yüksek okulları eğitim öğretim faaliyetlerini üniversitenin ismi altında meslek lisesi binalarında yürütür. Özel koşul numarası 300’den büyük olan 2 yıllık programlar bu kategoridedir.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni açılan birçok üniversite ve bir çok program kılavuzda yerlerini alacaktır. Bu programların tercihini eşdeğer üniversiteler ile kıyaslayarak yapabilirsiniz. Kontenjanlarda her yıl önemli değişimler yaşanmaktadır.  

Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programları, askeri okullar ve polis meslek okulları tercih sistemi içine dahil edilmez. Bu okullara girmek isteyen adaylar bu okulların istediği baraj puanları geçmişlerse doğrudan bu okullara başvuruda bulunup önkayıt yaptırarak bu okulların yetenek ve yarışma sınavlarına katılıp başarılı oldukları taktirde kesin kayıt hakkını elde edeceklerdir. Bunun  için ilgili okulların internet sitesini ve basın bültenlerini takip etmenizi öneririz.

 

SİSTEMİN ANA BAŞLIKLARI

Üniversiteye Geçiş Süreci
Sınav Sistemi
Hesaplanacak Puanlar
LYS Puanları - MF
LYS Puanları - TM-TS-DİL
İstatistikler
Tercihte Bilinecekler
Kılavuz İncelemesi
Öğrenci Seçme Değişkenleri
Meslek Seçme Değişkenleri
Anne Baba Rolleri
 

Site içeriği izinsiz kopyalanamaz ve yayınlanamaz.